10.

PODPORUJTE VLÁDU,
KTERÁ JE MÍNĚNA PRO VŠECHNY
A JEDNÁ V ZÁJMU VŠECH.

Bezohlední a zlí lidé a skupiny pro sebe mohou uchvátit vládní moc a používat ji pro své vlastní účely.

Vláda, která je organizována a vedena pouze pro zištné jedince a skupiny, dává společnosti jen krátkou dobu životnosti. Tím je přežití všech, dokonce i těch, kteří o takovou vládu usilují, ohroženo. Dějiny jsou plné příkladů zániku takových vlád i společností.

Odpor proti podobným vládám vede obvykle k dalšímu násilí.

Člověk se ale může ozvat, jsou-li taková zneužití rozšířená. A nemusíte takovou vládu aktivně podporovat: aniž by člověk dělal něco nedovoleného, může přesto nakonec přivodit reformu jednoduše tím, že přestane spolupracovat. Dokonce i v době, kdy píši tuto knihu, je na světě řada vlád, které ztroskotávají jen proto, že lidé vyjadřují svůj tichý nesouhlas prostě tím, že nespolupracují. Tyto vlády jsou v nebezpečí: každý neočekávaný závan neš ̇astných okolností by mohl znamenat jejich konec.

Na druhé straně, jestliže vláda očividně pilně slouží VŠEMU svému lidu, ne skupině se zvláštními zájmy nebo duševně chorému diktátorovi – měli bychom ji co nejvíce podporovat.
Existuje předmět jménem „vládnutí“. Ve školách se vyučuje většinou „občanská nauka“, která se ale zabývá jen uspořádáním existujících vládních organizací; vlastní předmět „vládnutí“ probíhá pod různými nadpisy: politická ekonomie, politická filozofie, politická moc atd. Celý předmět „vládnutí“ a jak se má vládnout, může být velmi precizní, skoro jako technická věda. Jestliže vám záleží na tom, abyste měli lepší vládu, takovou, která nevytváří problémy, měli byste navrhnout, aby se tento předmět vyučoval v nižších třídách škol. Člověk si o tom také může hodně přečíst. Téma samotné není obtížné, když si člověk objasní komplikovaná slova.

Koneckonců těmi, kdo své vlasti dávají svůj pot, bojují a krvácejí za ni, jsou lidé a ti, jejichž názory lidé uznávají. Vláda nemůže vykrvácet – nemůže se ani usmát. Je to jen představa, kterou lidé mají. Ten, kdo je živý, je vždy jen jednotlivý člověk – vy.

Cesta ke štěstí je obtížná, když člověk žije ve stínu útisku násilné moci. Dobrá vláda, která je míněna pro VŠECHNY a která jedná v zájmu VŠECH, je známa tím, že na této cestě vyhlazuje nerovnosti. Je-li tomu tak, pak si zaslouží podporu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.