1.

Dbejte o sebe​

1-1. Jste-li nemocní, nechte se ošetřit. 

Lidé, kteří jsou nemocní nebo dokonce trpí nakažlivou chorobou, se často nevyhýbají styku s ostatními nebo se nenechají správně ošetřit. Tím pro vás může vzniknout zřejmé riziko. Vyžadujte, aby někdo, kdo onemocní, dodržoval nutná preventivní opatření a zajistil si příslušnou péči.

1-2. Udržujte své tělo v čistotě. ​

Lidé, kteří se pravidelně nekoupou či si nemyjí ruce, mohou být bacilonosiči. To pro vás znamená nebezpečí. Máte naprosté právo trvat na tom, aby se lidé pravidelně koupali a myli si ruce. Při práci nebo sportu se člověk nevyhnutelně ušpiní. Doveďte ho k tomu, aby se potom také umyl.

1-3. Udržujte své zuby v dobrém stavu. ​

Říká se, že kdyby si člověk po každém jídle čistil zuby, nekazily by se mu. Takto nebo žvýkáním žvýkačky po každém jídle lze do značné míry zabránit nemocem ústní dutiny a nepříjemnému zápachu z úst. Dejte ostatním podnět k tomu, aby si udržovali zuby v pořádku.

1-4. Jezte zdravě. ​

Lidé, kteří se nestravují zdravě, neprospívají ani vám, ani sobě. Mají často příliš málo energie, někdy jsou špatně naladění a snáz onemocní. Aby se člověk stravoval zdravě, není potřeba dodržovat prapodivné diety, ale je potřeba pravidelně jíst výživná jídla.

1-5. Spěte dostatečně. ​

V životě člověk sice často musí pracovat i tehdy, kdy by měl spát, ale když někdo obecně nedostatečně spí, může být druhým na obtíž. Unavení lidé nejsou ostražití. Mohou dělat chyby a způsobují nehody. Právě když je potřebujete nejvíc, může se stát, že na vás nechají celou tíhu práce. Staví ostatní do nebezpečí. Trvejte na tom, aby ti, kdo nedostatečně spí, změnili své návyky.

1: střídmý: nepropadající extrémům; nepřehánějící věci; ovládající své choutky. 
2. odradit: zabránit někomu v něčem nebo ho přesvědčit, aby něco nedělal. 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.